rth-zryw.pl

Stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy

28.03.2022, 09:01

Od zaledwie kilku dni w pasie przy granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym objęto aż 183 obszarów, więc określony fragment rejonów województw lubelskiego a także podlaskiego. Został wprowadzony na 30 dni na mocy statutu prezydenta wydanego na deklaracje rządu. Gabinet Mateusza Morawieckiego uzasadnił nałożenie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią i działaniami dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są migranci. W oparciu o zdanie rządu polskiego przewożeni są na granice migranci przez służby reżimu białoruskiego. Wśród nich znajduje się grupa, która już od kilku tygodni obozuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Prócz tego rząd sygnalizował także zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w pobliżu z Polską ćwiczyć będzie około 200 tysięcy żołnierzy białoruskich i rosyjskich. Na podstawie konstytucji, stan wyjątkowy można nałożyć, kiedy w przypadku istotnych niebezpieczeństw konstytucyjne środki nie są wystarczające. Natomiast orzeczenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego ma możliwość odwołania Sejm, dlatego już dziś zajmuje się sprawą.

Do przedstawicieli opozycji zwrócił się też szef MSWiA, koordynator specjalnych służb Mariusz Kamiński, który informował o elementach zagrożenia niepodległości naszego kraju i integralności granic naszego państwa. Stwierdził też, iż białoruskie państwo nadzorowane w tej chwili przez reżim Łukaszenki, uskutecznia ogromną międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Na dodatek podkreślił, iż białoruski reżim uruchomił jakiś czas temu połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł KO poinformował, iż w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Dostrzegł, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być wycofane z wykorzystaniem istniejących już środków. Koniec końców Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o naniesieniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij